Policja

W porównaniu do poprzednich wydań gier z serii Grand Theft Auto, również tutaj wprowadzono wiele zmian. Nie wystarczy teraz już na oczach wszystkich uciec do garażu Pay`n Spray i zniknąć. Aby pozbyć się policji należy uciec z zaznaczonego pola, które zwiększa się ze stopniem poszukiwania. Sama policja w GTA IV też uległa zmianie. Chowają się za róznymi przeszkodami takimi jak mury, samochody i często starają się zajść naszego bohatera od tyłu. Nowością w grze jest również to, iż przechodnie na ulicy mogą powiadomić policję o tym, co widzieli. Więc jeśli popełnisz jakieś przestępstwo, staraj się uciec z miejsca zdarzenia.

Sposoby ucieczki są w zasadzie dwa. Jeden to ten o którym wcześniej wspomniano – uciec z zaznaczonego pola. Drugi to mało przydatny sposób, który znamy z poprzednich części, czyli ucieczka do garażu Pay`n Spray, tak, żeby nikt tego nie widział.

System gwiazdek również się nie zmienił od poprzednich części. Pierwszą gwiazdkę otrzymujemy za proste przestępstwa, na przykład pobicie przechodnia, policja ściga nas tylko wtedy kiedy zauważą co zrobiliśmy. Dwie gwiazdki można otrzymać za pobicie policjanta, czy też zabicie przechodnia. Gwiazdkę numer trzy otrzymamy w przypadku zabicia policjanta. Cztery gwiazdki otrzymujemy za niezłe rozrabianie. Ucieczka lądowa w tym przypadku jest już znacznie utrudniona poprzez oddziały antyterrorystyczne NOOSE, które są uzbrojone w karabiny M4 i kamizelki kuloodporne. Do tego wszystkiego na niebie znajduje się helikopter bojowy z działkami maszynowymi. Przy pięciu gwiazdkach do pościgu dołącza jeszcze FIB. Maksymalny stopień poszukiwania to sześć gwiazdek. Ucieczka przed policją w tym przypadku jest naprawdę trudna, choć możliwa. Jeżeli Ci się to uda, to masz się czym pochwalić.